cz
home
W. C. Westmoreland (1x foto)
John F.Kennedy (9x foto)
Lyndon Johnson (3x foto)
Ho Chi Minh (4x foto)
Richard Nixon (3x foto)

W. C. Westmoreland

William Westmoreland se narodil 26.3.1914 v okrese Spartanburg v Jizni Karoline.

Vstoupil na vojenskou akademii ve West Pointu, kterou dokončil v roce 1936.

Za druhé světové války velel dělostreleckým praporům v Severní Africe a na Sicílii, později se stal náčelníkem štábu americké 9. pěši divize. Během korejské války nejprve velel 187. výsadkovemu pluku, pozdeji 101. výsadkové divizi a ve svých 42 letech se stal nejmladsím generalmajorem v US Army. V roce 1960 se stal reditelem akademie ve West Pointu. O 4 roky pozdeji, v červnu 1964 se stal velitelem americkych jednotek ve Vietnamu a hral vyznamnou roli v posíleni americké přítomnosti v této oblasti.

V roce 1965 vyvinul strategii "search and destroy", najdi a znic, aplikovanou proti bojovníkum Vietcongu a NFL, narodně osvobozenecké fronty. Magazínem TIME byl zvolen Mužem roku. V záři 1967 zahájila NLF serii útoků na americká opevneni. Westmoreland byl potěsen, vzdyť se konečně  podařilo zatahnout NLF do otevrenych bojů. Na konci roku mohl presidentu L. Johnsonovi ohlasit, že NLF ztratila 90 tisíc mužů, a že nebude v blizké době schopná takové ztráty nahradit, tedy že válka ve Vietnamu se blizi ke končí.

Ale opak byl pravdou. Navečer 31. ledna 1968, v den svátku Tet, zaůtočilo na 70 tisic bojovniku NLF na stovky měst a vesnic po celém jižním Vietnamu. Bylo zřejmé, že za zářijovým útokem byla snaha dostat američany z měst a vesnic na jejich zakladny. Mezi napadenými objekty byla i americka ambasáda v Saigonu, při jejiž statecné a uspěšné obraně padlo 5 vojaku US Marines. Úspěšnější byli ale útočníci v případě budovy rozhlasu v Saigonu, čimž dokázali, jak dalece se USA mylily ve svých odhadech o konci valky.

Ofenziva Tet se tak stala bodem zvratu cele války. Podle vojenských měritek bylo vítezství jasně na straně američanů, ztráty 37 tisic bojovniku NLF byly nesrovnatelne vyšší než USA (2500 muzu), na druhe strane tato ofenziva demonstrovala nevyčerpatelné zdroje lidí a materialu, které je komunistický Vietnam ochoten nasadit ke svrženi vlády na jihu.

Tato ofenziva přinesla změnu i pro generala Westmorelanda, ktery byl v roce 1968 nahrazen generálem Creightonem W. Abramsem, po návratu do USA se stal náčelníkem štábu US Army.

William Westmoreland odešel do důchodu v roce 1972, jako člen Republikanské strany se neuspesně pokusil v roce 1974 kandidovat na guvernera státu Jizni Karolina. Jeho paměti byly publikovány v roce 1980.

Zdroj: www.válka.cz


General William Childs Westmoreland

fotogalerie
755.jpg
Ssgt.Beckett
tel: +420 723 116 101