cz
home

U.S.M.C. I.

Osmého března 1965 přijely vedoucí složky 3. Pluku 3. Divize námořní pěchoty do Da Nangu jako první americké bojové jednotky na podporu Jižnímu Vietnamu v boji proti známe severovietnamské armádě NVA a jejímu spojenci Vietcongu VC.

Od přistání v Da Nangu až do svého stažení z válečné zony o více než pět let později mariňáci poznali, že ve Vietnamu probíhá jiný druh války, která vyžaduje neustále přispůsobování a inovace. S vyjímkou krátkých období tří neuspěšných větších ofenziv se příslušníci VC a NVA většinou vyhýbali boji.

Bojovali pouze tehdy, jestliže k tomu byli domuceni, nebo pokud existovaly faktory příznivé pro jejich rychlé vítěztví - dostatek času a vhodný terén pro unik. Tento typ války vynesl do popředí význam odstřelovače a jeho dovedností. Komunisté přijali a praktikovalijednoduchou strategii.V roce 1952 strana Lao Dong, která vládla v Severním Vietnamu, oznámila svůj cíl : Konečným cílem Vietnamského komunistického vedení je zavéstkomunistické režimy v celém Vietnamu, v Laosu a v Kabodži.

V roce 1957 Viet Minh - Jak ti, kteří zůstali na jihu po rozdělení země, tak ti, kteří odešli na sever a později se vrátili - zahájil ozbrojené povstání proti vládě Diema. Tito “ revolucionáři - si říkali Národní osvobozenecká fronta ( antikomunisté je nazívali Vietcong ) a během padesátých let přitvrdili své útoky.

Rok 1959 znamenal obrat. V lednu toho roku Ústřední výkonývýbor Severního Vietnamu vydal rezoluci číslo 15, která měnila strategii k Jižnímu Vietnamu z “ politického boje “ na “ ozbrojený boj “. V květnu téhož roku začala vláda Severního Vietnamu budovat zádobovací cestu, později známou jako Ho Či Minhova stezka, do Jižního Vietnamu. Využila k tomu sít silnic a pěšin v Laosu a Kambodži.

Aby dosáhli svého cíle, Ho ČiMinh a jeho severovietnamská vláda pokračovala ve stejné strategii, kterou Viet Minh používal ke svržení Francouzů - tzv. Třífázovou metodiku,původně vyvinutou Mao Ce - Tungem pro komunistický převrat v Číně.

General William C. Westmoreland, velitel amerických ozbrojených sil ve Vitnamu od roku 1964 do 1968, popsal třífázovou ofenzivu ve své knize Vojenské zprávy. Podle Westmorelanda “ povstalci v první fázi zustávají v defenzivě, ale pracují na tom, aby získali kontrolu nad obyvatelstvem a provádějí teroristické a guerillové operace.

Sniper

fotogalerie
168.jpg
Ssgt.Beckett
tel: +420 723 116 101